Smiths Matchup 9/21-9/27

22 Sep

Produce

Acorn, Butternut or Spaghetti Squash $1.00/lb

cheaper at Rosauers

Broccoli $0.89/lb
Double Reward Points

Peaches $0.99/lb
Double Reward Points

Meats

Beef- Ground Beef 73% lean $1.99/lb

Chicken- Boneless Skinless Chicken Breasts, Tenders, or Thighs $1.99/lb

Rotisserie chicken $4.99

  • Special Promo: Get a Free Pepsi 2 liter

 

Pork- Center Cut Pork Chops $2.99/lb

Double Rewards Points

Beef – Petite Sirloin Steak, super value pack $2.99/lb

Beef Roasts $3.99/lb

  • Boneless Cross Rib,
  • Chuck Roast,
  • Eye of Round,
  • Sirloin Tip, or
  • Rump Roast

Bigfork Harvest is having a great sale on roasts.  For instance, chuck is only $2.98/lb

Lobster Tails $5.99 ea.

Jimmy Dean Sausage, 16 oz $3.00
$1/1 RP 8/7
Final price $2.00

Beverages

Big K Soft Drinks, 2 liter $0.67

Powerade $0.69

 cheaper at Super 1

Boxed or Canned

Kraft Velveeta Shells and Cheese $1.79

Imagine Organic Soup, 32 oz B1G1 Free not sure base, but I’m betting this is a good price.
Use $1/2 printable

Snacks

Raisinets, Nerds or Gobstoppers Candy, 3.1-6 oz box $0.88

Cheetos and Fritos $1.99

Kettle Brand Potato Chips, 13 oz, $3.00

$1/1 Kettle Brand Potato Chips 8/7/2011 RP

=$2.00

Kraft Velveeta Shells and Cheese $1.79

Fridge and Frozen

Kroger Deluxe Ice Cream $2.00

Do you have a Smith’s coupon from your individual mailer?

Smith’s Milk $2.99

Household

Kroger Home Sense Bath Tissue, 12 double rolls $3.99

Natures Bounty Vitamins or Supplements 50% off
Use $1.60/2 printable
or
Use $1/1 RP 8/14 or RP 9/11

Nature Made Acai + SuperFruit 50% off
Use $1/1 printable

Nature Made Beauty Pack 50% off
Use $2/1 printable

Nature Made Calcium 50% off
Use $1/1 printable

Nature Made CoQ10 50% off
Use $2/1 printable

Nature Made Fish Oil 50% off
Use $1/1 printable

Nature Made MultiVitamin 50% off
Use $2/1 printable

Nature Made Supplements 50% off
Use $1/1 printable

Nature Made Triple Probiotic 50% off
Use $2/1 printable

Nature Made Vitamin B 50% off
Use $1/1 printable

Nature Made Vitamin D 50% off
Use $1/1 printable

Kick off to Savings Mega Event: Buy 10 items, get $5 off instantly.  Essentially a $0.50 savings per product.

Must Buy 10, mix and match

Prices Shown are Before/After Discount

7up Soft Drinks, 2 liter $1.39/$0.89

Arrowhead Water, 3 liter $1.19/$0.69

Barbaras Cereal, 10-14 oz $2.99/$2.49
Use $1/1 printable
Final price $1.49

Barbaras Multigrain Cereal Bars, 6 ct$2.99/$2.49
Use $1/1 printable
Final price $1.49

Beneful Dog Food 15.5lb bag $15.49/$14.99

$2/1 Purina Beneful Brand Dog Food (IE) Bricks Rolling  Printable (FF)

=$12.99 = $0.83/lb

Blue Diamond Almond Breeze Beverage, half gallon $2.99/$2.49
Use $0.55/1 SS 8/7 or printable
Final price $1.94

Boulder Canyon Potato Chips, 5 oz $1.49/$0.99
Use $1/1 printable previously available on Coupons.com
Final price FREE

Bulls Eye Barbecue Sauce, 18 oz $1.19/$0.69

this is a great off season price, but you can get it cheaper during the BBQ season sales.

Capri Sun, 10 ct $1.99/$1.49

Cheez It Crackers, 9.75-14 oz $2.89/$2.39
Use $1/2 RP 9/18
Final price $1.89 each

Chips Ahoy Cookies, 9.5-15.2 oz $2.49/$1.99

Coca Cola Soft Drinks, 6-8 ct $2.99/$2.49

Del Monte Fruit, 14.5-15.2 oz $1.39/$0.89

DiGiorno Pizza, 11.9-34.2 oz $4.99/$4.49
Use $1/1 RP 9/11
Final price $3.49

Dream Non Dairy Beverage, Almond or Coconut, 32 oz $2.29/$1.79

Eggo Waffles, 24 ct $3.99/$3.49
Use $1/2 RP 8/7
Final price $2.99 each

Fiber One Chewy Bars $2.79/$2.29

$0.40/1 Fiber One Bars 9/11 GM

$0.40/1 General Mills Fiber One Bars or Brownies 8/7 GM

Fuze, 16.9 oz $1.19/$0.69

General Mills Cereal $2.49/$1.99

Shows Cinnamon Toast Crunch and Honey Nut chex

$0.50/1 General Mills Chex Cereal 8/28 SS

$1/2 General Mills Cereal 8/14 SS

$1/2 General Mills Cereals (IE) Bricks Rolling  Printable (FF)

= as low as $1.49 (this is a decent price on cereal, but during the cereal sales it goes lower.)

Gerber Graduates Lil Entrees, 5.3-6.6 oz $1.99/$1.49
Use $1/1 printable
Final price $0.49

  Possible Catalina: Buy (5) get $2
Buy (7) get $3 voucher
Buy (10)+ get $4 voucher
on your next shopping trip
Expires 9/28

Gerber Graduates Snacks, 1.48-5.5 oz $1.99/$1.49

  Possible Catalina:Buy (5) get $2
Buy (7) get $3 voucher
Buy (10)+ get $4 voucher
on your next shopping trip
Expires 9/28

Hungry Man Entree, 13.1-17 oz $2.29/$1.79

Kingsford or Match Light Charcoal, 6.8-8.3 lb bag $4.99/$4.49
Use $1/1 SS 8/21
Final price $3.49

Kool Aid Jammers, 10 ct $1.99/$1.49

Kraft Easy Mac or Velveeta Shells and Cheese, 1.9-2.4 oz $0.99/$0.49

Kraft Original Barbecue Sauce, 18 oz $1.19/$0.69

Kraft Salad Dressing, 16 oz $1.99/$1.49

Kraft mayo or Miracle Whip $3.29/$2.79

Nabisco Ritz Crackers or Snack Crackers $2.49/$1.99

Nature Valley Granola Bars $2.29

$1/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters Box Tops

$0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters SmartSource.com

$0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters Coupons.com

$0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters CoolSavings.com

$0.75/2 Nature Valley Granola Bars 9/11/2011 GM

$0.75/2 Nature Valley Granola Bars 8/7/2011 GM

$0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters CouponNetwork.com

On Cor Entree, 27-28 oz $2.29/$1.79
Use $0.75/2 printable
Final price $1.42 each

Oscar Mayer Bologna, 16 oz $1.99/$1.49

 

Oscar Mayer Sandwich Combos or Turkey bacon $2.99/$2.49

Smartwater, 1 liter $1.00/$0.50

Skinny Cow Candy, 6 ct box $2.99/$2.49
Use $1/1 Nestle RP 7/31
Final price $1.49

Solo Grip Cups, 15-30 ct $1.99/$1.49

Solo Heavy Duty Cups or Plates, 10-48 ct $1.99/$1.49

Stouffers $2.49/$1.99

Stouffer’s Entrée Party Size $10.49/$9.99

$1/1 Stouffer’s Family, Party Size or Entree Nestle Family

=$8.99

Tide, 24-32 loads liquid $5.99/$5.49
Use $1.50/2 P&G 8/28
Final price $4.74 each

Vitaminwater, 20 oz $1.00/$0.50

Yoplait Yogurt, 4-8 ct $1.99/$1.49
Use $0.50/1 GM 87 or GM 9/11
Final price $0.99

cheaper at Super 1!

Yoplait Go gurt, 8 ct $1.99/$1.49
Use $0.75/2 GM 8/7 or GM 9/11 or printable
Final price $1.12 each

Yoplait Yogurt, 4 ct $1.99/$1.49
Use $0.50/1 GM 8/7 or GM 9/11
or
Use $0.75/2 printable or printable
Final price $0.99-$1.12 each

Yoplait Yogurt, any flavor 32 oz. $1.99/$1.49
Use $0.50/1 GM 8/7 or GM 9/11
or
Use $1/2 printable
Final price $0.99 each

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: